Tech

Jöhetnek az energiahatékonysági címkék a telefonokra is

Az Európai Unió régóta sürgeti a technológiai vállalatokat, hogy legyenek átláthatóbbak a fogyasztókkal szemben – a legújabb előírás pedig egy üdvözlendő lépés ebbe az irányba.

Megosztás:

Az Európai Unió régóta sürgeti a technológiai vállalatokat, hogy legyenek átláthatóbbak a fogyasztókkal szemben – a legújabb előírás pedig egy üdvözlendő lépés ebbe az irányba.

Június 20-tól kezdve minden az EU-ban forgalomba hozott okostelefon és tablet új címkét kap a dobozban, amely jelzi az akkumulátor élettartamát és energiahatékonyságát. Ez a matrica háztartási gépeken már megszokott energiacímke továbbfejlesztett változata, amelyet a fogyasztók most már az elektronikai eszközöktől is elvárnak.

Milyen termékekre vonatkozik az új előírás?

A rendelet vezeték nélküli telefonokra (vezetékes vonalas használatra), mobil- vagy műholdas hálózatokat használó okostelefonokra, internethozzáférés vagy harmadik féltől származó alkalmazások nélküli hagyományos mobiltelefonokra, valamint 7 és 17,4 hüvelyk közötti képernyőméretű tabletekre vonatkozik. Csak azokra az eszközökre érvényes, amelyeket 2025. június 20-a után hoznak forgalomba.

Kivételt képeznek a flexibilis főképernyővel rendelkező eszközök, amelyek részben vagy teljesen kitekerhetők, valamint azok a telefonok és tabletek, amelyek már korábban elérhetők voltak az EU piacán.

Mik a pontos követelmények?

A felsorolt eszközöknek öt kulcsfontosságú ökodizájn-kritériumnak kell megfelelniük:

  • Tartósság: Az eszközöknek ellenállónak kell lenniük a véletlenszerű leejtéssel szemben, továbbá por- és vízállónak kell lenniük.

  • Akkumulátor élettartam: Az akkumulátoroknak legalább 800 teljes töltési és kisütési ciklust kell kibírniuk, miközben megőrzik eredeti kapacitásuk legalább 80%-át.

  • Javíthatóság: A gyártóknak a legfontosabb alkatrészeket 5–10 munkanapon belül elérhetővé kell tenniük, és azokat legalább 7 évig kell biztosítaniuk a termék EU-s forgalmazásának megszűnése után.

  • Szoftvertámogatás: Az eszközöknek a forgalmazás befejezését követően legalább 5 évig kell operációs rendszer frissítéseket kapniuk.

  • Javítási hozzáférés: A professzionális javítóknak diszkriminációmentes hozzáférést kell biztosítani a szükséges szoftverekhez és firmware-ekhez.

Hogyan néz ki a matrica?

Az Európai Termékregiszter az Energiahatékonysági Címkézéshez (EPREL) által kiadott címke, ismertebb nevén az ENERGY matrica, hét kulcsfontosságú információt fog tartalmazni. Már láthattunk mintapéldányt egy EU-s piacra szánt telefon dobozán, ami igazolja, hogy a rendszer valóban bevezetés alatt áll.

Ki biztosítja az adatok pontosságát?

Minden beszállító – legyen az gyártó, importőr vagy hivatalos képviselő – köteles termékeit regisztrálni az Európai Bizottság által kezelt EPREL platformon keresztül.

A gyártók felelősek a megadott adatok pontosságáért, de a Bizottság ellenőrizni fogja a védettségi besorolásokat (por, víz), a javíthatóságot és az akkumulátorteljesítményt. Az Európai Bizottság képviselői megerősítették, hogy az általuk elképzelt tesztelési folyamat nagyban hasonlít arra, amit a GSMArena.com több mint 15 éve végez.

2023 végén a GSMArena frissített tesztelési metódust vezetett be, és partnerségre lépett a francia SmartViser automatizálási céggel. Ugyanez a vállalat ma már tesztmegoldásokat kínál a gyártóknak – ez erős jelzés arra, hogy az általunk közreműködéssel kialakított módszertan milliók számára teszi majd lehetővé az informált vásárlási döntéseket Európa-szerte.

Mit jelent ez a végfelhasználók számára?

Az új ökodizájn-címke része az EU 2030-ig tartó energiahatékonysági stratégiájának. A kezdeményezés várhatóan évi 46 millió tonnával csökkenti a CO₂-kibocsátást, és háztartásonként átlagosan évi 150 euró megtakarítást hoz, az eddigi intézkedéseken felül.

Bár ezek a szabályok hivatalosan csak az EU-ra érvényesek, hatásuk messze túlnyúlhat a 27 tagállamon. Már most látszik, hogy a gyártók világszerte hosszabb szoftvertámogatást kínálnak, eszközeik tartósabbak és könnyebben javíthatók – ebből pedig a fogyasztók mindenhol profitálnak.

A jövőben előfordulhat, hogy a gyártók egységesítik a gyártási folyamatokat, és inkább világszerte megfelelnek az EU követelményeinek, ahelyett, hogy külön verziókat készítenének az egyes régiókra.

(via)

(x) hirdetés
Címkék:
avatar

A 2025-ben indult Smarteast Android és iOS operációs rendszerekkel foglalkozó tematikus, naponta frissülő magazin, több mint 5.000 felhasználóval rendelkező smart-közösség Magyarországon. Az oldal híreken, készülékteszteken, alkalmazásteszteken és kitekintő jellegű elemzéseken keresztül teljeskörű információforrás az Android és iOS ökoszisztémák iránt érdeklődőknek. A Smarteast saját alkalmazással is rendelkezik.