Végül beigazolódtak a pletykák, és nem SE4 néven debütált az újdonság. Viszont drágább is lesz.
Az Apple bemutatta az iPhone 16e-t, legújabb belépőszintű okostelefonját, amely a mostantól megszűnt harmadik generációs iPhone SE-t váltja le. Az iPhone 16e nagyobb, 6,1 hüvelykes OLED kijelzőt kapott, amely jelentős ugrás a korábbi 4,7 hüvelykes LCD panelhez képest. A kijelző egy notch kivágást tartalmaz a Face ID számára, ami azt jelenti, hogy az Apple mostantól nem forgalmaz olyan iPhone-t, amelyben Touch ID ujjlenyomat-olvasó gomb lenne – ezzel véget ért egy korszak.
Az iPhone 16e az A18 chipet használja, amely lehetővé teszi az Apple Intelligence funkciók támogatását, például az értesítési összegzéseket és a Genmoji egyedi emojik létrehozására. Az A18 chip ebben a modellben egy 6-magos CPU-t és egy 16-magos Neural Engine-t tartalmaz, azonban csak egy 4-magos GPU-val rendelkezik, míg az iPhone 16 és 16 Plus A18 chipje egy 5-magos GPU-t kapott.

A készülék egy Apple által tervezett C1 5G modemet használ, míg a többi iPhone továbbra is Qualcomm modemmel működik. Az Apple szerint az új C1 modem rendkívül energiahatékony, így az iPhone 16e minden eddigi 6,1 hüvelykes iPhone-nál hosszabb akkumulátor-üzemidőt kínál. Például akár 26 órányi videólejátszástbiztosít, míg az alap iPhone 16 csak 22 órát tud.
Az Apple a C1 modemről így nyilatkozott:
“A C1 az első, Apple által tervezett modem, és a legenergiahatékonyabb modem, amely valaha iPhone-ba került, biztosítva a gyors és megbízható 5G kapcsolatot. Az Apple szilícium – beleértve a C1-et –, az új belső kialakítás és az iOS 18 fejlett energiagazdálkodása együttesen hozzájárul a kivételes akkumulátor-élettartamhoz.”
Az iPhone 16e hátlapján egyetlen 48 MP-es Fusion kamera található, amely az Apple szerint 2x “optikai minőségű” teleobjektív opciót kínál. Az előlapon egy 12 MP-es kamera kapott helyet autofókusszal.
További főbb jellemzők:
- Action gomb Visual Intelligence támogatással
- USB-C port, a Lightning helyett
- Kerámia pajzs (Ceramic Shield) előlap
- IP68 vízállósági besorolás
- Wi-Fi 6 és Bluetooth 5.3
- Nem kapta meg a Camera Control gombot, amely az iPhone 16 széria többi modelljén megtalálható
- Nincs MagSafe támogatás
- Műholdas funkciók: ha nincs mobilhálózat vagy Wi-Fi kapcsolat, az iPhone 16e támogatja az Emergency SOS-t, Roadside Assistance-t, Üzenetek küldését és a Find My keresést műholdas kapcsolaton keresztül (az elérhetőség országonként változhat).
Ár és elérhetőség
Az iPhone 16e előrendelése február 21-én kezdődik, és február 28-án, pénteken jelenik meg 59 országban és régióban.
Az USA-ban az alapmodell ára 599 dollár, és fekete vagy fehér színben érhető el, 128 GB, 256 GB vagy 512 GB tárhely változatokkal, idehaza a 128 GB-os változatért az Apple 299 990 forintot kér majd. Ha több videót, képet vagy egyéb fájlt szeretnénk tárolni, érdemes számításba venni a 256 GB-os modellt, amely 349 990 forintba, vagy a legnagyobb, 512 GB-os verziót, amely 449 990 forintba kerül.
Nem ad el több iPhone SE-t az Apple
Az iPhone SE megszűnésével több ikonikus iPhone-funkció is végleg eltűnt az Apple kínálatából. Mostantól nincs olyan iPhone, amely rendelkezik Home gombbal, Touch ID-vel, LCD kijelzővel, 6 hüvelyknél kisebb képernyővel vagy Lightning csatlakozóval.
Emellett az Apple ma az iPhone 14 és az iPhone 14 Plus modellek forgalmazását is befejezte.
A jelenlegi kínálat az alábbi modellekből áll:
- iPhone 16
- iPhone 16 Plus
- iPhone 16 Pro
- iPhone 16 Pro Max
- iPhone 16e
- iPhone 15
- iPhone 15 Plus
Érdekes ellentmondás figyelhető meg az Apple jelenlegi kínálatában. Az iPhone 16e még a régi notch kivágást használja, ugyanakkor megkapta az új A18 chipet és az Apple Intelligence támogatást. Ezzel szemben az iPhone 15 és iPhone 15 Plus a modernebb Dynamic Island dizájnt használja, viszont csak az A16 Bionic chipet kapta meg, és nem támogatja az Apple Intelligence funkciókat.
Várhatóan az Apple megszünteti az iPhone 15 és iPhone 15 Plus forgalmazását is, amikor szeptemberben bemutatják az iPhone 17, iPhone 17 Air és iPhone 17 Pro modelleket.