Xiaomi

Xiaomi Xring O1: egyedi fejlesztésű chip, ami áttörést hozhat a mobilpiacon

Csütörtökön a  Xiaomi bemutatta első saját fejlesztésű, prémium kategóriás chipkészletét, az Xring O1-et, amely a .

Megosztás:

Csütörtökön a  Xiaomi bemutatta első saját fejlesztésű, prémium kategóriás chipkészletét, az Xring O1-et, amely a Xiaomi 15S Pro okostelefonban és a Xiaomi Pad 7 Ultra táblagépben debütált. Bár egyesek kételkedtek abban, mennyire számít valódi Xiaomi-fejlesztésnek a lapka, a Geekerwan szakmai csapata mélyreható elemzéssel igazolta, hogy az O1 valóban jelentősen testreszabott és nem csupán egy „dobozos” ARM dizájn.

Az Xring O1 ugyanarra a TSMC-féle 3nm-es N3E gyártástechnológiára épül, mint a MediaTek Dimensity 9400, és meg is oszt vele néhány kulcselemét – például a Cortex-X925 CPU-magokat és az Immortalis-G925 GPU-t. Ugyanakkor a Xiaomi dizájnja jelentősen eltér.

Az O1 esetében nem egy, hanem két Cortex-X925 „prime” magot találunk, és a klasszikus Cortex-X4 helyett kétféle Cortex-A725 magot is alkalmaztak – négyet teljesítményre, kettőt energiatakarékosságra hangolva. A dizájn további biztonsági eleme a két Cortex-A520 mag. A Geekerwan die-shot képein jól látszik, hogy az energiahatékony A725 magok fizikailag is különböznek a nagy teljesítményűektől: nagyobbak, de alacsonyabb órajelre (1,9 GHz) korlátozottak, míg a nagy teljesítményűek 3,4 GHz-en működnek.

Ez az architektúra lehetővé teszi, hogy az SoC mindig a szükséges teljesítményt nyújtsa minimális energiafelhasználás mellett – annyira hatékonyan, hogy a két A520 mag szinte feleslegesnek is tűnik. Ennek köszönhetően az O1 felülmúlja a Dimensity 9400-at CPU-teljesítményben és energiahatékonyságban, és noha nem éri el a Snapdragon 8 Elite szintjét, nem is marad el tőle messze.

A chip mérete mindössze 109 mm², ami megegyezik az Apple A18 Pro-éval. Ugyanakkor mind a Xiaomi, mind az Apple külső modemet használnak, míg a MediaTek és a Qualcomm megoldásai integrált modemmel rendelkeznek – ez részben magyarázza a méretkülönbséget.

Az Xring O1 egyedi cache-architektúrát alkalmaz: nem találunk benne rendszer-szintű gyorsítótárat (SLC), ehelyett a CPU oldalán 16 MB L3 cache, a két X925 magnál egyenként 2 MB L2, míg az A725-öknél 1 MB L2 található. A GPU-hoz 4 MB, az NPU-hoz pedig 10 MB cache tartozik – utóbbi mérete már önmagában is figyelemre méltó.

Az NPU nem ARM-alapú, hanem a Xiaomi saját fejlesztése. Hat magos, és majdnem annyi helyet foglal el, mint maga a CPU. A képjelfeldolgozó (ISP) szintén Xiaomi-fejlesztés, és ez már a negyedik generáció. Korábban ezek külön chipként jelentek meg a Xiaomi csúcskészülékek alaplapjain, most viszont már integrálták, ami hatékonyabb működést eredményez.

A GPU – bár papíron impozáns, hiszen 16 magos Immortalis-G925 – nem lett teljesen jól hangolva. Egyrészt nagyobb, mint a Dimensity 12 magos megoldása, másrészt a cache-hiány visszafogja a hatékonyságát. A tesztek szerint a csúcsteljesítményen nagyobb az energiafogyasztása, mint a MediaTek hasonló egységének.

A valós használatban viszont a hatékony CPU és az, hogy a GPU ritkán fut teljes kapacitáson, jó energiahatékonyságot eredményez játék közben. Ettől függetlenül ez egy olyan terület, ahol a jövőben még fejlődni kell.

Egy másik probléma az energiatakarékossággal a külső modem – ebben az esetben egy MediaTek T800 – használata. Ez jelentősen rontja a Xiaomi 15S Pro készenléti üzemidejét. Ez az egyik oka annak, hogy az Apple már beépített 5G modemet használ (amit először az iPhone 16e-ben vezettek be).

A Xiaomi még nem tart ott, de megtette az első lépést: bemutatta első 4G modemjét, az Xring T1-et, amely a megújult Xiaomi Watch S4 okosórában debütál. Az 5G azonban sokkal összetettebb technológia – még az Apple-nek is évekbe telt, mire megoldotta – így a Xiaomi számára ez lesz a következő nagy lépés az önálló fejlesztés és vertikális integráció felé.

A Geekerwan részletes videóelemzése az Xring O1 felépítéséről és teljesítményéről további technikai részleteket is bemutat – ha érdekel, érdemes megnézni.

(via)

Állásfoglalásunk a szabad sajtó mellett

Hiszünk abban, hogy a szabad sajtó a demokratikus társadalom egyik alappillére – nemcsak a közéletben, hanem a kultúrában és technológia világában is. Egy sokszínű, szabad médiakörnyezet nemcsak az olvasóknak nyújt értéket, hanem bennünket is inspirál és erősít. Kiállunk amellett, hogy minden hangnak legyen tere és szabadsága – akkor is, ha szórakoztat, akkor is, ha kérdez, kritizál vagy vitát generál. Csak így születhet valódi párbeszéd – és csak így maradhatunk szabadok.

(x) hirdetés
Címkék:
avatar

A 2025-ben indult Smarteast Android és iOS operációs rendszerekkel foglalkozó tematikus, naponta frissülő magazin, több mint 5.000 felhasználóval rendelkező smart-közösség Magyarországon. Az oldal híreken, készülékteszteken, alkalmazásteszteken és kitekintő jellegű elemzéseken keresztül teljeskörű információforrás az Android és iOS ökoszisztémák iránt érdeklődőknek. A Smarteast saját alkalmazással is rendelkezik.