A Google új biztonsági funkciókat vezet be, és a meglévőket az Android 16 rendszerben az Advanced Protection Program alá vonja, hogy még hatékonyabban védje a felhasználókat – különösen a magasabb kockázatnak kitett csoportokat, mint például az újságírók vagy magas rangú tisztviselők – a csalóktól.
A legjobb az egészben, hogy ezek a biztonsági funkciók automatikusan aktiválódnak, miután bekapcsoltuk az Advanced Protection módot, amit csupán egy kapcsoló átbillentésével lehet megtenni – nincs szükség semmiféle technikai tudásra. A funkciók kikapcsolása viszont már csak felhasználói hitelesítéssel lehetséges, így a védelem stabilabb. A funkciók, amelyek alkalmazásokat érintenek, kezdetben csak Google-alkalmazásokban lesznek elérhetők, később terjesztik ki őket harmadik féltől származó szoftverekre is.

Az Android 16 lehetővé teszi a szerkeszthetetlen eszköznaplók elérését is, amelyeket kizárólag a felhasználó tekinthet meg. Hívások közben a rendszer blokkol bizonyos, csalók által gyakran kihasznált kockázatos műveleteket: például nem lehet kikapcsolni a Google Play Protect szolgáltatást, nem lehet nem megbízható forrásból származó alkalmazást telepíteni böngészőből vagy üzenetküldő alkalmazásból, illetve nem lehet olyan jogosultságot adni alkalmazásoknak, amelyekkel hozzáférhetnének a készülék alapfunkcióihoz.

Az Android 16 emellett fokozott védelmet nyújt majd a banki alkalmazások számára is. A Google jelenleg az Egyesült Királyság néhány bankjával (Monzo, NatWest, Revolut) működik együtt. Ha például képernyőmegosztás közben valaki elindít egy banki alkalmazást, a rendszer figyelmeztetést jelenít meg, és arra kéri a felhasználót, hogy zárja be a hívást – mivel ez az egyik leggyakoribb módszer, amellyel csalók bizalmas adatokat próbálnak megszerezni.

A Google mesterséges intelligenciát is bevet a csaló és kéretlen üzenetek kiszűrésére, ha a felhasználó a gyári Messages alkalmazást használja. Az AI az eszközön futó alkalmazások rosszindulatú tevékenységeit is képes felismerni, például ha egy app elrejti vagy megváltoztatja az ikonját. A gépi tanulási algoritmusok folyamatosan elemzik a szöveges és bináris mintákat a potenciális rosszindulatú kódok kiszűréséhez.
Az új funkciók együtt élnek majd a már meglévő védelmi eszközökkel, mint például a Theft Detection Lock (lopásérzékelő zárolás) és a Remote Lock (távoli zárolás).
(via)Állásfoglalásunk a szabad sajtó mellett
Hiszünk abban, hogy a szabad sajtó a demokratikus társadalom egyik alappillére – nemcsak a közéletben, hanem a kultúrában és technológia világában is. Egy sokszínű, szabad médiakörnyezet nemcsak az olvasóknak nyújt értéket, hanem bennünket is inspirál és erősít. Kiállunk amellett, hogy minden hangnak legyen tere és szabadsága – akkor is, ha szórakoztat, akkor is, ha kérdez, kritizál vagy vitát generál. Csak így születhet valódi párbeszéd – és csak így maradhatunk szabadok.