Egy iPhone, amelyet egyetlen, folyamatos üveglapból faragtak – ez volt egykor Jony Ive, az Apple korábbi dizájnfőnökének víziója. Bár ez az álom sosem valósult meg, a vállalat most megteheti az első kézzelfogható lépést ebbe az irányba – méghozzá egy teljesen üvegből készült Apple Watch formájában. Legalábbis ezt állítja egy szivárogtató a kínai Weibo platformon.
Az Instant Digital nevű fiók szerint, mielőtt egy teljesen üvegborítású iPhone-t láthatnánk a piacon, előbb érkezhet egy olyan Apple Watch, amelynek üveg váza érintésérzékeny, és a kijelző szinte egybeolvad a házzal – elmosva a határt forma és funkció között.

Habár a kiszivárogtatott információt semmilyen konkrét bizonyíték nem támasztja alá, az ötlet nem teljesen légből kapott: az Apple már korábban is benyújtott szabadalmakat olyan hordható eszközökre, amelyek üvegborítással és beépített érintőzónákkal rendelkeznek. Ezek a szabadalmak arra utalnak, hogy a vállalat aktívan kutatja, miként lehetne az érintésvezérlést és a minimalista dizájnt még szorosabban ötvözni.

A 2021-es szabadalmi bejegyzések nem utalnak arra, hogy a megvalósítás rövid távú terv lenne, de betekintést engednek abba, milyen irányban folytat kutatás-fejlesztést az Apple. Egy teljesen üvegborítású Apple Watch azonban hatalmas tervezési és mérnöki kihívást jelentene – főként a tartósság szempontjából.
Az üveg valóban futurisztikus és esztétikus megjelenést kínál, ám sokkal törékenyebb, mint a jelenlegi modellekben használt titán, alumínium vagy kerámia. Egy karóra folyamatos ütődéseket, karcolásokat és eséseket szenved el a mindennapok során, így az Apple-nek egy olyan extrém erős üveganyagot kellene kifejlesztenie, amely jóval ellenállóbb, mint amit eddig láttunk. Talán ultra-erős kompozit anyagokat vagy laminált szerkezeteket alkalmazhatnának a célra.
Az érintésvezérlés szintén nehéz kérdés. Ha az óra teljes váza érintésérzékeny lenne, az Apple-nek biztosítania kellene, hogy az óra pontosan megkülönböztesse a szándékos érintést egy véletlen ruhaujj-súrlódástól. Mivel az Apple Watch kijelzője viszonylag kicsi, a tapintható zónák elhelyezése rendkívüli precizitást igényelne.
Ráadásul az is kérdéses, hová kerülhetnek az olyan fontos alkatrészek, mint a gombok, szenzorok vagy antennák, ha az egész ház egyetlen üvegelemből állna. Egy ilyen eszköz hibátlan, tömeggyártásra alkalmas előállítása szintén jelentős gyártástechnológiai áttörést igényelne.
Ha az Apple képes megoldani ezeket a problémákat, akkor egy teljesen üvegből készült Apple Watch valóban megnyithatja az utat a jövő zökkenőmentes, futurisztikus eszközei felé – ahogyan azt Jony Ive is elképzelte. De egyelőre ne számítsunk arra, hogy ez a valóság közeljövőben testet ölt.
(via)