A Google nagy reményeket fűz a Pixel 10 szériához, amely mérföldkő lehet a Pixel telefoncsalád történetében. A Pixel sorozat előtt a vállalat évente egy-egy Nexus modellt jelentetett meg különböző gyártókkal együttműködve – ilyen volt például a HTC által tervezett Nexus One is. A Nexus programban később olyan gyártók is részt vettek, mint az LG, a Motorola, a Samsung vagy a Huawei. A Google a szoftverért felelt, míg a hardvert mindig a partnercégek biztosították.
2016-ban jelent meg az első Pixel és Pixel XL, majd a Pixel 4 széria 3D-s arcfelismeréssel és a radaros kézmozdulat-vezérlést kínáló Motion Sense funkcióval emelkedett ki. A Pixel 5 viszont visszalépésnek tűnt – mindössze egy középkategóriás modellt kaptunk, és sokan úgy vélték, a Pixel széria ezzel véget is ér.
A Google azonban újragondolta a koncepciót, és a Pixel 6 széria már igazi iPhone-riválisként debütált. Alapjaiban új dizájnt, képernyő alatti ujjlenyomat-olvasót, mesterséges intelligencia-alapú funkciókat (mint a Magic Eraser) és periszkópos zoomkamerát hozott. A készüléket a saját fejlesztésű Tensor chip hajtotta, amely az Exynos architektúráján alapult, némi Google-féle testreszabással.

A Pixel 10-nél azonban a nagy újítás nem kívülről látszik majd. A Tensor G5 lapkakészletet már teljes egészében a Google tervezi, saját ARM-alapú architektúrára építve, teljesen szakítva a Samsunggal. A gyártást ezúttal a tajvani TSMC végzi 3nm-es gyártástechnológiával – ez előrelépést hozhat az energiahatékonyság és a teljesítmény terén is.
Viszont a Samsung ISP (Image Signal Processor) elvesztésével a Google kénytelen volt saját ISP-t fejleszteni. Ez az a komponens, amely a kamera által rögzített nyers képadatokat valós, látványos fotóvá alakítja. Mivel immár a CPU-t, GPU-t, AI-rendszert és ISP-t is a Google tervezi, remélhetőleg a kamera teljesítménye is jelentősen javulni fog.
A Pixel 10 szériát először májusban, a Google I/O 2025 fejlesztői konferencián mutathatják be. Új információk szivárogtak ki a nyílt forráskódú Android projektből is: egy Google mérnök jegyzete szerint a Pixel 10 modellek indítási ideje 30%-kal csökkent, míg a Pixel Foldé 25%-kal. Bár nem teljesen egyértelmű, valószínűleg a Pixel 10 Pro Fold változatról van szó.
A 3nm-es TSMC gyártású, teljesen házon belül tervezett chip, a gyorsabb betöltési idők és az exkluzív funkciók lehetősége – főleg az AI területén – mind azt mutatják, hogy a Pixel 10 nemcsak az Androidos konkurenciával, hanem a korábbi Pixel modellekkel szemben is új szintet képviselhet. A kérdés már csak az, hogy sikerül-e a Google-nek valóban egyedi és meggyőző élményt nyújtania.
(via)